Klarnet Üzerinde Notalar Nerededir?

Klarnet Üzerinde Notalar Nerededir?

Bugün sizler için klarnetin üzerindeki notaların nerede ve nasıl bir düzen içinde bulunduğunu araştırdığımız ve açıkladığımız bir yazı hazırladık.

Klarnet-Üzerinde-Notalar-Nerededir

Bugün ki yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Klarnet üzerinde notalar nerededir?

♦ Klarnet üzerindeki notalar kolayca nasıl ezberlenebilir?

Dilerseniz, klarnet kursu İzmir temsilcisi olarak sizlere hazırladığımız detaylı yazımıza geçelim.


Klarnetin Çalışma Mekanizması

Klarnet, 19 perdeden oluşur. Flütte ve obuada olduğu gibi, klarnetin gövdesinde de ses deliklerini açmaya ve kapamaya yarayan metal bir mekanizma vardır. 1840’lı yıllarda flüte uygulanan “Boehm sistemi” daha sonra, Paris konservatuvarı öğretim üyesi ve klarnetçi Klosé tarafından, bu sistemin klarnete de uygun olduğunu fark etmesi sonucu Boehm sistemi klarnete de uygulanmaya başlamış. Klosé’dan sonra farklı zamanlarda farklı kişiler tarafından sistem geliştirilmiştir. Klarnet gelişmeye devam etmiştir.

Klarnet Üzerinde Notalar Nerededir?

Klarnet ilk baktığınızda çok karışık görünen bir enstrümandır ama çalmaya başladığınızda her enstrümanda olduğu gibi nota yerlerini kolay kavrayabilirsiniz. Klarnet Kursu İzmir Bornova temsilcisi olarak bu yazımızda size klarnet üzerinde nota yerlerini göstereceğiz.

Klarnet-Üzerinde-Notalar

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi, klarnetin üzerindeki notalar bu şekilde dizilmişlerdir. Bu notaların düzeni kusursuz bir şekilde tasarlanmış ve yıllardır bu şekildedir.


Klarnet Üzerindeki Notalar Kolayca Nasıl Ezberlenebilir?

Klarnet üzerindeki notaları ezberlemek için size önerebileceğimiz yöntemleri ve çalışma tekniklerini madde madde yazmak gerekirse;

  • Fırsatını bulduğunuz her an klarnet çalmak
  • Klarnet çalarken, çaldığınız notaların isimlerini içinizden geçirmek
  • Porte üzerinde kendi bestenizi yapıyormuş gibi bir şeyler yazmak ve onu çalmak
  • Belirli çalışma kitapları üzerinden, nota okuyarak parçalar çalmak

Eğer yukarıda bahsettiğimiz çalışma yöntemlerini ve tekniklerini uygularsanız, artık nota okumak sizin için çok kısa bir süre içerisinde kolay bir hale gelecektir.

Ayrıca; ilk kez klarnet satın almaya karar verdiyseniz fakat hangi marka ve modeli satın alacağınıza henüz karar veremediyseniz “İlk Kez Klarnet Satın Alacaklar İçin En Uygun Fiyata Klarnet Satın Alma Rehberi” isimli yazımızı okuyarak, sizin için en uygun klarneti, en uygun fiyata nasıl satın alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.